Допомога дітям, чиї батьки ухиляються від сплати аліментів

                     Зміни торкнулися призначення допомоги дітям, чиї батьки ухиляються від виплати аліментів. Ще цей вид соцдопомоги називають тимчасовими аліментами або державними аліментами. Тепер цей вид виплат буде призначатися з урахуванням доходів сім’ї, так як відповідні зміни були внесені до частини 8 ст. 181 Сімейного кодексу України. Додаткові підзаконні нормативні акти (постанови Кабміну) ще повинні будуть разработаться, щоб у подробицях роз’яснити подальший механізм призначення цієї допомоги.
Допомога матері-одиночці в 2016 році          
Призначення допомоги матері-одиначки регламентується:
• Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»;
• Постановою Кабінету Міністрів № 1751 від 27.12.2001 (Порядок призначення і виплати допомоги сім’ям з дітьми).
Уряд удосконалив порядок призначення і виплати допомоги матерям-одиначкам. Новина про внесення змін викликала справжню паніку серед жінок, які самі виховують своїх дітей. Насправді, допомога не скасовується, а стає адресним — для одних його розмір збільшиться (згідно з доходів за попередні півроку), для інших — зменшиться.

Раніше збільшений розмір допомоги вважався за формулою:
50% прожиткового мінімуму на дитину мінус середньомісячний сукупний дохід сім’ї на одну особу (усі доходи за півроку підсумовуємо, ділимо на 6 і на кількість членів сім’ї).
Було також зазначено, що мінімальний розмір не міг бути нижче 30% від прожиткового мінімуму. Тепер же, з новими змінами розмір допомоги буде вважатися за формулою
100% прожиткового мінімуму на дитину мінус середньомісячний сукупний дохід сім’ї на одну особу (усі доходи за півроку підсумовуємо, ділимо на 6 і на кількість членів сім’ї).
При цьому застереження про те, що допомога не може бути менше 30% від прожиткового мінімуму, була скасована.
Таким чином, тепер допомога матерям-одиначкам буде призначатися всім з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї за півроку. Не буде однакового «мінімального розміру допомоги, як це було раніше. У кожному індивідуальному випадку буде призначено визначене з урахуванням віку дитини та доходу сім’ї посібник.
              Для всіх, хто звернеться за призначенням допомог в 1 кварталі 2016 року, посібники будуть призначені з 1 січня 2016 року. АЛЕ виплати в січні проводитися не будуть у зв’язку з перерахунками і необхідністю прийняття інших нормативних актів, що регламентують порядок перерахунку допомог. Поки що, виходячи з закону, можна передбачити наступні варіанти розрахунку.
Беремо калькулятор, намагаємося порахувати
Щоб дізнатися, які доходи входять у сукупний дохід сім’ї — читайте Методику розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги. У ній, до речі, у п. 5.3 обумовлено, що для розрахунку права на певну допомогу в облік не беруться суми цієї допомоги, одержувані раніше. Тому одержуване раніше посібник матері-одиначки в облік доходів не беремо, як і першу виплату допомоги при народженні дитини (10320 грн.).
Отже, розмір прожиткового мінімуму на дітей дивимося нижче, беремо до уваги стовпець станом на 01.01.2016.
Прожитковий мінімум на дитину
Категорія дітей 01.01.2016 01.05.2016 01.12.2016
Діти до 6-ти років 1167 грн. 1228 грн. 1313 грн.
Діти від 6 до 18 років 1455 грн. 1531 грн. 1637 грн.
діти віком від 18 до 23 років 1378 грн. 1450 грн. 1550 грн.
ПРИКЛАД 1
Сім’я: мати, двоє дітей (10 і 5 років).
Середньомісячний сукупний дохід сім’ї за півроку — 2000 грн.
У підсумку з розрахунку на одного члена сім’ї складає 666,67 грн.
Отже, розмір допомоги на дитину 5 років:
Прожитковий мінімум 1167 грн. мінус середньомісячний сукупний дохід на одну людину 666,67 грн. = 500,33 грн.
Розмір допомоги на дитину 10 років:
Прожитковий мінімум 1455 грн. мінус середньомісячний сукупний дохід на одну людину 666,67 грн. = 788,33 грн.
Такі розміри допомог все-таки значно вище тих, що були раніше (мінімальні 350 і 436 і максимальні — 583 і 727).
ПРИКЛАД 2
Сім’я: мати і дитина 2 років.
Середньомісячний сукупний дохід сім’ї 860 грн. (допомога матері-одиначки до уваги не беремо), з розрахунку на одну людину це 430 грн.
Розмір допомоги матері-одиначки в такому випадку буде дорівнює 1167 грн. мінус 430 грн. = 737 грн.
Перевірки нарахування соцвиплат та доступ до банківської таємниці
При цьому варто враховувати й те, що Верховною Радою було прийнято, а президент підписав законопроект № 3629, який передбачає доступ Міністерства фінансів України до банківської таємниці. 2016 рік стане роком перевірки правильності нарахування соціальних виплат (в тому числі — і допомоги матерям-одиначкам). Тому всі приховані доходи можуть бути явними і викликати цілий ряд питань з боку контролюючих органів.
Роз’яснення щодо нових умов призначення допомоги на дітей одиноким матерям та тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.15 №911-VIII та постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 25.12.15 № 1181
                         З 1 січня 2016 року змінено порядок призначення тимчасової допомоги дітям батьки, яких ухиляються від сплати аліментів та допомоги на дітей одиноким матерям.
1. У якому розмірі надається тимчасова допомога на дітей батьки, яких ухиляються від сплати аліментів та допомога на дітей одиноким матерям
1.1. Тимчасова допомога на дітей батьки, яких ухиляються від сплати аліментів надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Максимальний розмір такої допомоги становить:
на дитину до 6 років – 583,5 грн.;
на дитину від 6 до 18 років – 727,5 грн.;
1.2. Допомога на дітей одиноким матерям надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Максимальний розмір такої допомоги становить:
на дитину до 6 років – 1167 грн.;
на дитину від 6 до 18 років – 1455 грн.;
на дитину від 18 до 23 років – 1378 грн. (за умови навчання);
2. Дії осіб для призначення (продовження) допомог за новими умовами
2.1. Особини, які звертаються до управління соціального захисту населення за наданням тимчасової допомоги на дітей батьки, яких ухиляються від сплати аліментів подають:
— заяву;
— копію свідоцтва про народження дитини;
— довідку про реєстрацію місця проживання (перебування) заявника та дитини;
— рішення суду (виконавчий лист) про стягнення з одного з батьків аліментів на дитину;
— довідку державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів одним з батьків протягом шести місяців, що передують місяцю звернення;
— декларацію про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї).
2.2. Особини, які отримували допомогу на дітей одиноким матерям у 2015 році і період виплати припадає на 2016 рік, виплата допомоги таким особам із врахуванням підвищеного розміру продовжується до закінчення періоду виплати допомоги без їх звернення до управління соціального захисту населення.
Особини, які отримували допомогу у гарантованому розмірі 30% прожиткового мінімуму (без врахування доходу сім’ї) подають лише заяву та декларацію про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї).
Особини, які звертаються за призначення допомоги на дітей одиноким матерям вперше подають:
— заяву;
— витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України;
— копію свідоцтва про народження дитини;
— довідку про проживання дитини з матір’ю, видана за місцем проживання сім’ї;
— декларацію про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї).
3. Особливості в наданні допомоги на дітей одиноким матерям та тимчасової допомоги дітям батьки, яких ухиляються від сплати аліментів
Якщо батьки отримували допомогу на дітей одиноким матерям та тимчасову допомогу дітям, батьки яких ухиляється від сплати аліментів у визначеному гарантованому розмірі (без врахування доходу сім’ї), їм надано право на отримання зазначених допомог з 1 січня 2016 року, за умови її звернення до органу соціального захисту населення у періоді з січня по березень 2016 року. Одинокі батьки повинні в управлінні соціального захисту населення подати заяву та заповнити декларацію про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї) за 6 місяців (липень-грудень 2015 року

 

Оставить комментарий